Burak Ergin

Burak Ergin

İEF (İzmir Enternasyonal Fuarı) 1. Ulusal Karikatür Yarışması İçin Çizdiğim Karikatür... My Cartoon for the Izmir International Fair (IEF) Cartoon Contest / TURKEY
Seçici Kurul:

Aziz KOCAOĞLU – İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı / İZFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı
Mehmet Şakir ÖRS – İZFAŞ Genel Müdür V. / İZFAŞ Yönetim Kurulu Üyesi
Mustafa YILDIZ – Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilcisi
Ömer ÇAM – Karikatür Sanatçısı
Deniz DOKGÖZ – Karikatür Sanatçısı
Turan İYİGÜN – Karikatür Sanatçısı
Sancar MARUFLU – İzmir’i Sevenler Derneği Başkanı

...
Ödül alan sanatçılar:
Ahmet ÖZTÜRKLEVENT / Birincilik ödülü / İSTANBUL
Cemalettin GÜZELOĞLU / İkincilik ödülü / İZMİR
Faruk SOYARAT / Üçüncülük ödülü / İZMİR
Asuman KÜÇÜKKANTARCILAR / Mansiyon / İSTANBUL
Halit KURTULMUŞ / Mansiyon / BURSA
Mehmet KAHRAMAN / Mansiyon / BURSA
Mete AĞAOĞLU /İzmiri Sevenler Platformu “Eflatun Nuri” Özel ödülü / BALIKESİR

5 yorum:

 1. ellerine sağlık,güzel bir çalışma ve çok beğendim sevgili kardeşim...

  YanıtlaSil
 2. Enternasyonal ne kelime, galaksiler arası diyorsun.. güzel bir yorum olmuş, tebrikler.

  Bence bunun gibi konulu yarışmaların en kötü tarafı, karikatürlerin başka bir mecrada; sergi,albüm vs. değerlendirilemeyecek olmaları, sadece o yarışmaya özel olmaları malesef. Belediyeler kendi reklam kampanyaları için karikatür toplamak yerine, gerçekten kültüre ve sanata katkı yapsalar keşke..

  YanıtlaSil
 3. İsmail hocam, teşekkür ederim. Sevgiler, saygılar...

  YanıtlaSil
 4. Sevgili Engin, yarışmanın düzenlenmiş olması veya ona yeterli katılımın olması, yarışmayı düzenleyen zihniyetin kusursuz olduğunun veya yarışmanın sanatçıların tüm algı şekillerini kapsayabildiğinin göstergesi değildir. Bu kapsamsızlık senin de bildiğin gibi daha çok ulusal yarışmalarda söz konusudur. Yarışma uluslararası platforma taşındıkça, yarışmanın düzenleyicileri tarafından genellikle daha evrensel konuların işlenebilmesini mümkün kılan, daha çok sanatçıyı kapsayan, dolayısıyla çeşitli fikir ve algılayışa sahip farklı sanatçıların zevkle, tatmin olarak sanatını icra etmesine zemin hazırlayan uygulamalara gidilmektedir. Konu açısından, konusu "serbest" olan yarışmalar, sanatçıyı özgür bırakarak kanımca bu evrensellik aşamasında doruğa çıkar.
  .
  Çizgi estetik taşıdığı sürece sanattır; izleyiciye çıkarım yaptırmaya dayandığı sürece karikatürdür. Özgürlük ise bir yaşam biçimi, bir algılayış tarzıdır. Her sanatçıdan bunu beklemek doğru olmaz. Fakat özgür bir sanatçının daha güçlü eserler yaratması, daha derin kaynaklardan ilham alması kaçınılmazdır. Dolayısıyla yarışmanın konusundaki kısırlık sadece kapsadığı sanatçı çeşitliliğini etkiler ve çıtayı düşürür. Buna karşın, derin yaratıcılık kaynaklarından ilham almayı karakteri haline getirmiş sanatçıların, bu tür yarışmalara girmesini engelleyecek manevi bir kısıtlılık yoktur. Yarışmaya girmiş olmak onlara yeterince keyif almamak dışında bir şey kaybettirmez. Dolayısıyla, bu tür yarışmaların ileride evrenselliğe yöneleceğini ümit ederek, onların kapsamsızlığını tolare edip etmemek sanatçının kendisine kalmıştır. Ancak yarışmanın düzenlenmesi aşamasında, düzenleyen kuruluşa sürekli gereken uyarının, baskının yapılması kanımca yerinde olacaktır. Bu, farklı görüş ve algılayış biçimlerine sahip karikatüristler için olduğu gibi, gücünü özgürlük algısından alan çizerlerin gelecekteki varlığı için de zorunludur. Dolayısıyla, böyle bir konuyu belirterek, bu gücü gösterdiğin için tebrik ederim.

  YanıtlaSil
 5. Bu arada değerli yorumun için teşekkür ederim :)

  http://enginselcuk.blogspot.com/

  bloğundaki aynı konulu güzel karikatürün için kutlarım!

  YanıtlaSil